Na kogo ubezpieczyć samochód?
Ubezpieczenie OC jest świadczeniem obowiązkowym i jest związane przede wszystkim z samochodem, a nie z konkretną osobą. To, kto będzie wpisany w dokumentach jest sprawą istotną, ale tak naprawdę drugorzędną, ponieważ prawo kładzie nacisk przede wszystkim na to, że konkretne auto musi widnieć na liście ubezpieczonych. Obowiązkiem właściciela lub właścicieli jest systematyczne opłacanie składek, dzięki czemu polisa zachowuje ważność, a TU nie ma podstaw, by odmówić wypłaty w razie, gdy będzie ona konieczna. Zgodnie z polskim prawem jeden pojazd może mieć kilku właścicieli i to właśnie właściciel jest osobą, która w naturalny sposób ma uprawnienia do tego, by objąć samochód, przyczepę lub naczepę ubezpieczeniem.
Normalnym jest, że w dokumentach polisy widnieje najczęściej nazwisko kierowcy, choć w przypadku zwłaszcza młodszych użytkowników auta są to również jego rodzice czy starsze rodzeństwo. Konfiguracje są różne. Autem, którego ubezpieczenie jest wykupione na kogoś innego może poruszać się osoba trzecia. Za płatników składek na ubezpieczenie uważa się zawsze tych, którzy są wpisani w polisę.
Jeśli zatem maszyna ma kilku właścicieli, każdy z nich solidarnie partycypuje w składce na ubezpieczenie – a przynajmniej teoretycznie tak powinno być. Ma to także znaczenie w kontekście ewentualnych zniżek. Wystarczy, że jeden z formalnych współwłaścicieli posiada zniżki na składkę, a powinny być one automatycznie uwzględnione w treści polisy. Wszystko zależy zatem od konkretnego, indywidualnego przypadku.
https://adwokatdomanska.pl/