Odstąpienie od OC
Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym w Polsce, które obowiązuje każdego właściciela samochodów, zarówno osobowych jak i ciężarowych. W przypadku stłuczki lub wypadku, to z tego ubezpieczenia właśnie zostają pokryte koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej przez nas.
Choć takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w Polsce, istnieją sytuację, których od takiego ubezpieczenia można odstąpić. Pierwszym, najbardziej klasycznym oraz najczęściej spotykanym jest zmiana właściciela samochodu.
W przypadku kiedy sprzedajemy konkretny samochód innemu kierowcy, nabywca może zrezygnować z takiej umowy, ponieważ ubezpieczenie OC przechodzi na niego wraz z zakupionym pojazdem. Jeśli jako kierowca chcesz zmienić swojego ubezpieczyciela ze względu na lepsze warunki oraz ceny u konkurencyjnych firm, masz do tego pełne prawo.
Jedyne o czym warto pamiętać o terminy, kiedy umowę należy wypowiedzieć i z jakim wyprzedzeniem, ponieważ obowiązuje okres wypowiedzenia w przypadku ubezpieczenia OC. Odstąpić od takiej umowy bez okresu wypowiedzenia można tylko w momencie, kiedy została zawarta tak zwana „podwójna umowa”.
W tym przypadku najczęściej kierowcy wykupują nowe ubezpieczenie w innej firmie, a wcześniejsza przedłuża umowę automatycznie bez decyzji kierowcy. W takim przypadku możemy zrezygnować z takiego przedłużenia z dnia na dzień.
Umowy ubezpieczenia OC nie można za to wypowiedzieć na przykład w przypadku dłuższego nieużytkowania auta. Odstąpienie od takiej umowy nie przysługuje w momencie półrocznego wyjazdu za granice, gdzie samochód nie będzie użytkowany.
adwokat do podziału majątku warszawa